Jak zacząć grę na instrumencie klawiszowym? Część 1

Sposoby nauki gry

Klasyk przekonywał, że „śpiewać każdy może”. A co z grą na pianinie i innych instrumentach klawiszowych? 

 

Zapraszamy Was na krótki cykl, w którym udowodnimy, że naukę gry możemy rozpocząć w każdym wieku! Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i na to, by zacząć wspaniałą przygodę z fortepianem, pianinem czy keyboardem. 

 

Aby rozpocząć naukę gry na instrumencie klawiszowym, potrzebujemy zaledwie dwóch rzeczy: klawiatury oraz chęci. Nie zrażajmy się trudnymi początkami – pamiętajmy, że właśnie one są najcięższe, a pianino potrafi być wymagającym instrumentem. Podczas gry musimy przecież zaangażować obie nasze ręce w tym samym stopniu. Szybko zaczniemy jednak nabierać wprawy, jeśli będziemy ćwiczyć regularnie. Pamiętajmy, że każdy wirtuoz zaczynał podobnie jak my!

 

Możemy wyróżnić dwa tradycyjne sposoby nauki gry na pianinie: granie klasyczne (z nut) i granie „ze słuchu”. Na początku warto zacząć od grania z nut, ponieważ dzięki temu zyskamy podstawy, które pozwolą nam w przyszłości grać ze słuchu.

 

Warto także wspomnieć o trzecim, najnowocześniejszym sposobie. Polega na podążaniu palcami za podświetlanymi klawiszami. Niektóre modele instrumentów, takie jak CASIO LK-S250, mogą nam zapewnić tę bardzo atrakcyjną metodę nauki. W jego pamięci zgromadzono wiele utworów o różnym stopniu trudności, dzięki temu każdy z nas odnajdzie coś dla siebie, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy naukę. Możemy powoli, we własnym tempie, poznawać utwór, stopniowo ucząc się wybranych partii (na przykład podpatrywać tylko ruchy prawej dłoni), aż wreszcie będziemy w stanie odegrać go obiema rękoma.

 

Gdy już wiemy to wszystko, najwyższa pora usiąść do instrumentu!

 

Postawa przy pianinie

Bardzo ważna w grze na pianinie jest nasza postawa. Siadając przed instrumentem, wyprostujmy plecy i zegnijmy ręce w łokciu, tworząc kąt prosty. Nasze łokcie muszą znajdować się w jednej linii z klawiaturą, ponieważ ta pozycja nie przeciąża nadmiernie naszych rąk. Dzięki niej unikniemy spięć i napięć, które mogą się pojawić, gdy nasza postawa jest niewłaściwa. Szczególnie zwracajmy na to uwagę w przypadku dzieci, ponieważ ich niski wzrost i źle dopasowane krzesło mogą powodować nieprawidłową postawę przy pianinie. 

 

 

A jak ułożyć dłoń na klawiaturze? Na początek zachęcamy, abyście wykonali krótkie ćwiczenie: siedząc, opuśćcie wasze ręce luźno wzdłuż ciała, a wtedy, nie zmieniając pozycji, przenieście dłonie na klawiaturę. Powinny być lekko zaokrąglone, jakbyśmy trzymali w niej niewidzialną piłeczkę tenisową. To właśnie odpowiednie ułożenie dłoni: kostki mają być wypchnięte, palce powinny swobodnie tworzyć łuki, natomiast nadgarstek musi znajdować się na jednej linii z opuszkami palców. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego dyskomfortu podczas gry na pianinie. 

 

Nasza ręka musi pokonać ciężkość młotka, czyli cały mechanizm klawiatury. Wyróżniamy klawiatury lekkie typu syntezator / keyboard, takie jak CASIO CT-S300 czy wspomniany CASIO LK-S250, a także klawiatury ciężkie jak w instrumentach CASIO PX-S1000 i CASIO PX-S3000.  

 

Jeśli natomiast chcemy doświadczyć gry na prawdziwym pianinie, to z pewnością zachwycą nas instrumenty z serii Celviano Grand Hybrid, czyli model GP-310 oraz GP-510. Są wyposażone w hybrydową klawiaturę, co oznacza, że jej klawisze zostały wykonane z drewna, a nasz palec pokonuje prawdziwy młotek, co stwarza wrażenie gry na akustycznym instrumencie. Właśnie dlatego sposób ułożenia ręki i prawidłowa postawa odgrywają tak dużą rolę – nasz aparat wykonawczy ma do pokonania spory ciężar, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. 

 

Warto wspomnieć także o tym, w jaki sposób numerujemy palce podczas gry. Rozpoczynamy liczenie od kciuka – to pierwszy palec i po kolei przechodzimy do palca wskazującego (czyli drugiego), środkowego (trzeciego) i serdecznego (czwartego), aż do małego palca (piątego).

 

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU