Wgraj oryginalne wersy za pomocą aplikacji Lyric Creator
Informacje na temat kompatybilności modelu urządzenia mobilnego i systemu operacyjnego można znaleźć w App Store/Google Play.
Synteza wokalu: technologia, która na nowo definiuje grę na instrumencie
Wyobraź sobie keyboard jedyny w swoim rodzaju — taki, który potrafi „śpiewać” zaprogramowane teksty zgodnie z granymi przez Ciebie frazami. W przeciwieństwie do konwencjonalnych syntezatorów oraz specjalistycznego sprzętu studyjnego, Casiotone CT-S1000V reprezentuje całkowicie nową koncepcję instrumentu zbudowaną wokół przełomowej nowej technologii: Vocal Synthesis.
Od lat 80. technologia oparta na generatorze PCM zapewnia klawiszowcom dostęp do niezliczonej ilości autentycznych brzmień instrumentów. Poza zasięgiem nadal pozostawały repliki ludzkiego śpiewu. Nie tylko ogromnie zróżnicowane barwy, nawet przy stałej ich wysokości, ale również teksty nadają wokalom zupełnie inny poziom złożoności. Każde słowo poprzedzające i następujące po nim w kontekście melodii, czy frazowania wymagać będzie zmian w samplowaniu.
I chociaż pojawiły się produkty, które miały na celu odtworzenie dźwięku ludzkiego głosu w formacie instrumentu klawiszowego, wymagały one skomplikowanej obsługi, lub dokładnej kalibracji i użycia wstępnie zaprogramowanych tekstów, które ograniczają potencjał muzyków.
Technologia Vocal Synthesis firmy Casio rozwiązuje te problemy, umieszczając autentyczne reprodukcje ludzkiego śpiewu na wyciągnięcie ręki. Pprowadzenie CT-S1000V oznacza, że każdy może tworzyć śpiewane wokale, kiedy tylko ma na to ochotę, bez potrzeby stosowania skomplikowanych technik.
Instrument, który śpiewa!
Vocal Synthesis – przełomowa nowa technologia, która pozwala instrumentalistom w łatwy sposób tworzyć śpiewane linie wokalne została opracowana przez Casio we współpracy z badaczami Instytutu Technologii Nagoya. Modele artykulacji oparte na wcześniejszych badaniach uczenia maszynowego służą do modulacji wokali z przekroju dostępnych programów wirtualnych głosów w połączeniu z wbudowanym edytorem tekstu wprowadzanemu dzięki aplikacji Lyric Creator, lub wgranymi gotowymi frazami pozwala płynnie wyśpiewywać słowa za pomocą klawiatury. Wokale, które są tworzone dzięki silnikowi PCM zaprojektowane tak, aby naśladować ludzkie struny głosowe, wraz z filtrami, które generują frazę zgodnie z tekstem. Można je również modyfikować w czasie rzeczywistym za pomocą fizycznych pokręteł w celu dalszej regulacji charakterystyki takich jak wiek i płeć.
Czytaj dalej
Technologia ta jest radykalnym odejściem od poprzednich metod, które zakładały wyzwalanie wcześniej nagranych ścieżek wokalnych, lub vocoderów łączących głos z brzmieniami syntezatora. Oprócz tego technologia Vocal Synthesis pozwala łączyć zaprogramowane teksty z dowolną melodią, czy harmonią, otwierając nowe możliwości łączenia instrumentalnej i lirycznej ekspresji w łatwy i przejrzysty sposób.
Note Mode, oraz Phrase Mode dają kontrolę nad śpiewanym tekstem
Sposób w jaki słowa wybrzmiewają zależne są od jednego z dwóch dostępnych trybów: Note Mode – w którym grane dźwięki tworzą melodię, a tekst rozwija się wraz z nimi, oraz Phrase Mode – który odtwarza tekst automatycznie, według ustalonego metrum.
Note Mode – tworzy płynne, naturalnie brzmiące linie wokalne, wyzwalając każdą sylabę zgodnie z granym dźwiękiem i stosując spółgłoski podczas zwalniania klawisza. Wyposażony również w kilka funkcji, które chronią przed niechcianą zmianą na skutek naciśnięcia złego klawisza. Pedały Casio SP-3 i SP-20 (sprzedawane oddzielnie), lub inne kontrolery nożne mogą być używane do przemieszczania się między fragmentami tekstu, lub resetowania jego pozycji. Z pozycji klawiszy basowych możesz również wybrać kolejną sylabę do wymówienia w danym momencie, oraz kontrolować ich dalsze wybrzmienie grając odpowiednie akordy.
Czytaj dalej
Podczas gdy praca w trybie Note Mode w dużej mierze wymaga wcześniejszego przygotowania i ustalenia melodii, Phrase Mode CT-S1000V pozwala nam na swobodne improwizowanie przesuwając tekst automatycznie. Ustaw jedynie podziały rytmiczne, oraz tempo i ciesz się śpiewanymi tekstami w trakcie gry.
Tryb ten pozwala wyjść poza proste koncepcje melodyjne i tworzyć złożone linie wokalne bazując na zaawansowanych technikach gry jak i zagwarantować początkującym graczom frazowanie, które nie złamie się podczas przypadkowego wyzwolenia złego dźwięku. Kolejną zaletą tego trybu są naturalne połączenia fonetyczne, które tworzą płynne przejścia wokalne. Jest on również świetnym narzędziem do komponowania i opracowywania nowych linii wokalu i aranżacji, dzięki wbudowanej klawiaturze.
W praktyce tryb Phrase Mode pozwala wejść CT-S1000V ponad standardy i zaoferować instrument otwierający nowe możliwości muzycznej ekspresji.
Kontrola nad barwą głosu
CT-S1000V posiada wgrane 22 programy wokalne takie jak: Chór, Bossa Nova, czy nawet Vocoder. Każdy z nich składa się z wielu ścieżek i elementów takich jak biały szum. Wokaliści są precyzyjnie dostrojeni, aby zapewnić wyrazistość niezależnie od tego, czy wykonują pojedyncze linie melodyczne, czy złożone harmonie.
Dostępne fizyczne pokrętła pozwalają kontrolować parametry takie jak Vibrato, Portamento, a także ustalać charakterystykę brzmienia, zależną od wieku, czy płci wokalisty. Dostosowując parametry Attack, Release, oraz szybkość wypowiadania możesz wytwarzać jeszcze bardziej naturalne przejścia między słowami i sylabami, subtelnie kontrolując moment w którym wokal w pełni się wyzwala. Co więcej, wgrywając własne pliki w formacie WAV 16 bit/44,1 kHz możesz stworzyć własnego wokalistę, a mieszając różne parametry uzyskać zaskakujące efekty. Możliwość eksperymentowania sprawia, że CT-S1000V jest wyjątkowy i oryginalny, a wszystko dzięki technologii syntezy wokalnej Casio.
Łącz funkcje, żeby uzyskać złożone tekstury wokalne
Możliwości Wokalnej syntezy i CT-S1000V są jeszcze bardziej rozbudowane dzięki możliwości łączenia wielu wbudowanych funkcji. Na przykład Arpeggiator, który odpowiednio wyzwala dźwięki składowe akordu może być używany, aby wokalizować losowe sylaby z tekstów tworząc abstrakcyjne fonetyczne klastry.
Wbudowany procesor DSP w połączeniu z biblioteką brzmień pozwala na jeszcze więcej ekscytujących kombinacji. Przytrzymanie klawisza w aktywną funkcją Retrigger wytwarza efekt szybkiego uderzania w klawisz z idealnie zsynchronizowanymi dostępami czasu. Możesz użyć funkcji Retrigger razem z funkcją Hold, aby dźwięki były wyzwalane nawet po odpuszczeniu klawisza, ułatwiając tworzenie tekstur i aranżacji, które fizycznie byłyby niemożliwe do uzyskania.
Czytaj dalej
Podczas gdy praca w trybie Note Mode w dużej mierze wymaga wcześniejszego przygotowania i ustalenia melodii, Phrase Mode CT-S1000V pozwala nam na swobodne improwizowanie przesuwając tekst automatycznie. Ustaw jedynie podziały rytmiczne, oraz tempo i ciesz się śpiewanymi tekstami w trakcie gry.
Tryb ten pozwala wyjść poza proste koncepcje melodyjne i tworzyć złożone linie wokalne bazując na zaawansowanych technikach gry jak i zagwarantować początkującym graczom frazowanie, które nie złamie się podczas przypadkowego wyzwolenia złego dźwięku. Kolejną zaletą tego trybu są naturalne połączenia fonetyczne, które tworzą płynne przejścia wokalne. Jest on również świetnym narzędziem do komponowania i opracowywania nowych linii wokalu i aranżacji, dzięki wbudowanej klawiaturze.
W praktyce tryb Phrase Mode pozwala wejść CT-S1000V ponad standardy i zaoferować instrument otwierający nowe możliwości muzycznej ekspresji.
Wprowadź swój tekst
Za pomocą urządzeń z systemem iOS, lub Android możesz wprowadzać swoje ulubione teksty w języku Angielskim i Japońskim dzięki aplikacji Lyric Creator firmy Casio. Teksty są automatycznie dzielone na sylaby (można im również ręcznie przypisać podziały i grupy) oraz gotowe do gry, zaraz po wyeksportowaniu ich do CT-S1000V.
Ustaw metrum
W trybie Phrase odtwarzanie tekstów jest kontrolowane przez przypisane wartości (8mki, ćwierćnuty itp.) do pojedynczych sylab i pauz. Poszczególne brzmienia posiadają możliwość regulacji tempa z pozycji CT-S1000V. Tempo można również synchronizować za pomocą oprogramowania DAW, lub zewnętrznego urządzenia MIDI, aby utrzymywać frazowanie w czasie niezależnie od grającego.
Więcej możliwości z frazowaniem i dykcją
Użytkownicy, którzy chcą zagłębić się jeszcze bardziej mają do dyspozycji możliwość edytowania fonemów, które składają się na poszczególne sylaby. Oprócz tworzenia wyraźniejszej dykcji głosowej można w ten sposób przybliżyć się do imitowania regionalnych akcentów, lub naśladowania wymowy słów w innych językach. (dostępna biblioteka fonemów składa się jedynie z dźwięków występujących w standardowym angielskim i japońskim).
Łącz teksty w dłuższe sekwencje
Podczas gdy Kreator tekstów ogranicza długość tekstu, który można wprowadzić (do 100 sylab ósemkowych), po wgraniu do CT-S1000V poszczególne teksty można łączyć w znacznie dłuższe sekwencje. Ta funkcja umożliwia precyzyjne dopasowanie poszczególnych sekcji na etapie wprowadzania przed połączeniem ich w CT-S1000V w celu stworzenia kompletnego utworu.
Stwórz własnego wokalistę
Aplikację Lyric Creator można również wykorzystać do przekształcenia nagrania audio WAV (16bit/44,1 kHz, mono/stereo, maks. 10 sekund długości) przechowywanego w urządzeniu mobilnym w oryginalną ścieżkę wokalisty, którą można następnie załadować do CT- S1000V. Interfejs edytora pozwala ustawić takie cechy, jak wiek, płeć, wysokość głosu i vibrato.
22 presety wokalne w CT-S1000V zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej przejrzystości wymowy poprzez mieszanie różnych próbek z elementami takimi jak biały szum w związku z czym próbki wgrane przez użytkownika mogą nie osiągnąć takiego samego poziomu artykulacji, lecz eksperymentując możesz osiągnąć różne interesujące rezultaty.
Zacznij eksperymentować, pobierając bezpłatną kompatybilną próbkę (SawC4+WhiteNoise.wav) z poniższego linku.
Podłącz CT-S1000V do urządzenia mobilnego
Po zainstalowaniu aplikacji Lyric Creator na smartfonie lub tablecie możesz zacząć przesyłać teksty, sekwencje wokalne, sample itp. do CT-S1000V za pomocą kabla USB.. Po podłączeniu możesz również użyć aplikacji do sprawdzenia ilości wolnego miejsca na dysku wewnętrznym instrumentu, usuwać pliki i edytować ich nazwy. Pliki eksportowane są przy użyciu zastrzeżonego formatu, który umożliwia współdzielenie ich między użytkownikami CT-S1000V, Możesz także importować dane tekstowe w formacie XML i ścieżki midi z oprogramowania DAW.
*Podłączenie urządzenia do instrumentu*
Historia rozwoju technologii w instrumentach Casio
Zrodzona z doświadczenia w branży muzycznej, oraz rozwoju który rozpoczął się w latach 70, technologia Pulse Code Modulation (PCM) bardzo mocno odcisnęła swoje piętno w muzyce, poprzez cyfrowe odtworzenie analogowych sygnałów znanych z różnego rodzaju instrumentów, czy nawet ludzkiego głosu.
Rok 1980 – kierując się ideą wykorzystania technologii cyfrowej, aby zapewnić radość z gry na wielu instrumentach dla każdego Casio Computer Co., Ltd. Po raz pierwszy wszedł na rynek instrumentów muzycznych z modelem Casiotone 201 i jego przełomową hybrydową technologią. Następnie w połowie lat 80., kiedy muzyka zaczęła coraz częściej pojawiać się na nośnikach CD, a konkurencja rywalizowała między sobą o dostarczenie instrumentu bazującego na cyfrowej technologii, Casio wprowadziło na rynek syntezator CZ-101 oparty na unikalnym silniku Phase Distortion (PD). Kolejnym wkładem Casio w syntezę cyfrową był wydany w 1988 roku model VZ-1 ze zintegrowaną technologią Phase Distortion (iPD).
W latach 80. instrumenty elektroniczne wywarły ogromny wpływ na muzykę popularną, a nowe urządzenia oparte na technologi PCM stały się z miejsca podstawowymi narzędziami dla artystów, którzy poszukiwali zupełnie nowych brzmień i odkrywali nowe możliwości. W międzyczasie rozwój technologii pozwalał znacznie zmniejszyć koszta ich produkcji, dzięki czemu zaczynały być one dostępne dla większej ilości konsumentów.
W 1985 roku nastąpiła premiera modelu MT-500, który wykorzystując technologie PCM pozwolił na cyfryzację brzmień perkusyjnych i przetarł szlaki dla legendarnego keyboardu samplującego SK-1, który sprzedał się w milionach egzemplarzy po jego premierze w 1986 roku. Kolejno w 1988 roku pojawił się model CT-640 – elektroniczny keyboard w pełni oparty na generatorze PCM.
Mniej więcej w tym samym okresie technologia PCM zapoczątkowała pojawianie się pianin cyfrowych z coraz to bardziej autentycznym brzmieniem. Oparte na tym systemie pianino CDP-3000 – pierwsze pianino cyfrowe z klawiaturą młoteczkową, było kolejną nowością w 1988 roku, a już w 1991 pełną ekspansję na rynku pianin elektronicznych pozwoliło wprowadzenie wciąż popularnej serii Casio CELVIANO, modelu AP-7 z silnikiem brzmieniowym Advanced Piano (AP). W następnych latach rozwój technologii pozwolił na coraz to wierniejsze odwzorowanie brzmień przy stale malejących cenach.
Lecz technologia PCM nie była pozbawiona ograniczeń.
Choć idealnie odtwarzała gotowych próbek, zaczęto dostrzegać problem z odwzorowaniem subtelnych różnic w dynamice i artykulacji. Z tego względu Casio rozpoczęło prace mające na celu rozwiązanie tego problemu i rozwinięcie architektury PCM, czego zwieńczeniem był wydany w 1993 roku model CTK-1000 – pianino cyfrowe, które dzięki technologii Cross-Sound Architekturę (iXA) łączyło brzmienie generowane przez silnik PCM z reakcją na dotyk i funkcjonalnością procesora DSP.
Wiele z obecnych modeli wciąż korzysta z rozwiązań PCM, które w połączeniu z wyjątkowymi technologiami Casio odwzorowują najmniejsze niuanse brzmieniowe. W ofercie pianin cyfrowych znajdziemy serię Privia, jak i CELVIANO, które wyposażona jest w system Acoustic and Intelligent Resonator (AiR), a także CLEVIANO Grand Hybrid z systemem AiR Grand, które wiernie oddają najdrobniejsze szczegóły brzmieniowe pianin akustycznych. Zaś seria Casiotone wyposażona jest w system Intelligent multi-Expression (AiX) również bazującej na technologii PCM.
I chociaż postęp umożliwiał odwzorowanie szerokiej gamy dźwięków to wciąż zmagał się z jednym z najważniejszych brzmień wszech czasów: ludzkim głosem. Wielkim wyzwaniem jest odtworzenie śpiewanych linii: od różnorodności słownictwa i przejścia między wyrazami, do sposobu w jaki inna melodia lub fraza mogą całkowicie zmienić wydźwięk danego słowa. I chociaż różne podejścia do problemu w ostatnich latach wraz z vocoderami i innymi technologiami poczyniły postęp w tym kierunku to nadal pozostawały wiele do życzenia.
Rok 2022 nareszcie przynosi efekty wieloletniego wysiłku Casio dzięki całkowicie nowemu podejściu do technologii generowania dźwięku Vocal Synthesis i zupełnie nowemu modelowi CT-S1000V. Łącząc syntezę wokalu z rewolucyjnym modelem frazowania to urządzenie wykonuje trudne zadania jakim jest odwzorowanie śpiewanych linii wokalnych na wyciągnięcie ręki. W połączeniu z prostym i intuicyjnym interfejsem może z niego skorzystać dosłownie każdy. Tak jak przez ostatnich 30 lat zaszło wiele zmian w produkcji muzyki, tak też dzisiaj otwiera się kolejny etap innowacji w tworzeniu kompozycji.