Aktualności

Lekcje muzyki zwiększają potencjał umysłowy Twojego dziecka

Jako rodzice zapewne zastanawiacie się, czy inwestować w edukację pozaszkolną Waszych dzieci, by poprawić ich wyniki szkolne. Tenis, zajęcia teatralne, a może lekcje gry na pianinie? Być może wybór ułatwi Wam poznanie wyników badań dotyczących wpływu lekcji muzyki na rozwijanie umiejętności kognitywnych u dzieci.

 

Niedawno opublikowane pięcioletnie badania przeprowadzone przez neuronaukowców z Brain and Creativity Institute na Uniwersytecie Południowej Kalifornii zbadało wpływ edukacji muzycznej na rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy u dzieci.

 

Wyniki badań, wraz z wstępnymi wynikami opublikowanymi w roku 2016, wskazują na to, że zaledwie dwuletnia nauka muzyki zwiększa potencjał umysłowy dziecka w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i skupienia uwagi na powierzonych zadaniach.

 

Według neuronaukowców z University of Southern California , lekcje muzyki przyśpieszają pracę mózgu zarówno w zakresie białej materii, która przenosi impulsy nerwowe, jak i szarej materii, która przetwarza informacje. Badacze odkryli, że mózgi dzieci zaangażowanych w naukę gry na instrumentach  różną się od mózgów rówieśników, którzy takich aktywności nie podejmują.

 

“Udokumentowaliśmy zmiany w mózgu dzieci odwiedzających lekcje muzyki. Zmiany te jednak bardzo różnią się od typowych zmian mózgowych, właściwych dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym” – wyjaśnia Assal Habibi, główna autorka badania. “Nasze odkrycia sugerują, iż lekcje muzyki są   znaczącą interwencją, która pomaga dzieciom rozwijać się emocjonalnie i intelektualnie.”

 

Naukowcy twierdzą, że lekcje muzyki przyśpieszają rozwój w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku, język, wymowę oraz umiejętności czytania. I chociaż, dźwięki, które dochodzą z pokoju uczącego się grać na pianinie dziecka nie zawsze brzmią przyjemnie  dla rodziców, mogą być jednak fundamentem jego przyszłości i rozwoju umysłowego.

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU