Aktualności

Czy pianino cyfrowe może odwzorowywać dźwięk fortepianu akustycznego?

Dzięki coraz wyższej jakości, rośnie popularność pianin cyfrowych. Większość pianin cyfrowych na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, jednak pod względem brzmienia i funkcjonalności różnica między nimi jest kolosalna. Początkujący muzycy mogą mieć więc kłopot z doborem adekwatnego do ich potrzeb instrumentu. Kluczowe elementy przy wyborze pianina elektronicznego, to klawiatura oraz brzmienie. Jednym z pytań, które zadają sobie muzycy jest także pytanie o możliwość odwzorowania przez pianino cyfrowe dźwięku pianina akustycznego.

Fortepiany akustyczne – zalety

Fortepian albo pianino akustyczne to instrument, w którym oprócz klawiatury znajdujemy struny oraz młotki, za pomocą których grający, w sposób mechaniczny, wydobywa z niego dźwięk. Taka konstrukcja daje możliwość kreowania dźwięku w oparciu o dwa główne kryteria: barwy i nośności brzmienia. To właśnie fakt, że pianista może poszukiwać różnorodnych brzmień sprawia, iż takie poszukiwania kończą się u jednych dojściem do prawdziwej wirtuozerii, u innych zaś zatrzymują na etapie solidnego rzemieślnictwa. W fortepianie akustycznym wpływ na dźwięk ma też siła naciśnięcia przycisku. Pamiętajmy jednak, że instrument akustyczny wymaga strojenia, jest ciężki i mało mobilny oraz drogi.
 

Pianina cyfrowe – w jakich aspektach mogą odwzorowywać fortepiany?

Nowoczesne pianina cyfrowe mogą odwzorowywać dźwięki fortepianów akustycznych. Niektóre instrumenty mają możliwość odwzorowania od kilku do kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu różnych brzmień fortepianowych – od fortepianu koncertowego, przez kameralny instrument gabinetowy po wybrany model np. z lat trzydziestych. W dobrym pianinie cyfrowym klawiatura ma taką samą liczbę klawiszy jak klawiatura w instrumencie akustycznym (88). Modele o mniejszej klawiaturze przeznaczone są dla zawodowych muzyków estradowych lub do studia.

 

Pianina cyfrowe – przewaga nad fortepianami akustycznymi

Choć dla konesera przewaga fortepianu akustycznego nad cyfrowym jest bezdyskusyjna, dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z muzyką i zamierza się uczyć, pianino elektroniczne ma znacząca przewagę. Wśród zalet piania cyfrowego należy wspomnieć takie jak:
  • Pianina cyfrowego nie musimy stroić, możemy je za to w swobodny sposób dostrajać np.: do innego instrumentu,
  • Możliwość transpozycji, która polega na tym że możemy zagrać utwór w dowolnej tonacji korzystając z najłatwiejszego wyuczonego układu,
  • Możliwość podłączenia do niego słuchawek, co może okazać się niezastąpione szczególnie w przypadku pilnych uczniów i ich codziennych ćwiczeń a także osób, które mieszkają w bloku i mogą dzięki słuchawkom swobodnie o każdej porze dnia i nocy usiąść do instrumentu,
  • Możliwość podłączenia do komputera i używania pianina wraz z programami edukacyjnymi lub do produkcji muzycznej,
  • Niektóre modele pianin cyfrowych są wyposażone w specjalne brzmienia uprzestrzenniające (3D), dzięki czemu uzyskujemy zarówno efekt stereofoniczny, jak i trójwymiarowy (dźwięk dochodzi do nas ze wszystkich stron),
  • Mniejsza wrażliwość na warunki przechowywania, łatwość transportu i możliwość regulacji głośności.
Nowoczesne pianina cyfrowe są wyposażone w wiele funkcji, ułatwiających grę na instrumencie, zwłaszcza początkującym pianistom. Rozbudowany automatyczny akompaniament i możliwość podłączenia słuchawek, dają możliwość ćwiczenia nawet nocą, bo nie przeszkadza się reszcie domowników.
Poza wszystkimi walorami technicznymi, pianina elektroniczne mogą być po prostu piękne. Wysokiej jakości klawiatura z nowoczesnych materiałów gwarantuje luksusowy wygląd i takie same wrażenia dotykowe jak prawdziwy heban i kość słoniowa w klawiszach fortepianu akustycznego, a delikatnie chropowata tekstura zapobiega ześlizgiwaniu się palców podczas długiej gry.

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU