Aktualności

Czy pianino cyfrowe może odwzorowywać dźwięk fortepianu akustycznego?

Pianina
Dzięki coraz wyższej jakości, rośnie popularność pianin cyfrowych. Większość pianin cyfrowych na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, jednak pod względem brzmienia i funkcjonalności różnica między nimi jest kolosalna. Początkujący muzycy mogą mieć więc kłopot z doborem adekwatnego do ich potrzeb instrumentu. Kluczowe elementy przy wyborze pianina elektronicznego, to klawiatura oraz brzmienie. Jednym z pytań, które zadają sobie muzycy jest także pytanie o możliwość odwzorowania przez pianino cyfrowe dźwięku pianina akustycznego.

Fortepiany akustyczne – zalety

Fortepian albo pianino akustyczne to instrument, w którym oprócz klawiatury znajdujemy struny oraz młotki, za pomocą których grający, w sposób mechaniczny, wydobywa z niego dźwięk. Taka konstrukcja daje możliwość kreowania dźwięku w oparciu o dwa główne kryteria: barwy i nośności brzmienia. To właśnie fakt, że pianista może poszukiwać różnorodnych brzmień sprawia, iż takie poszukiwania kończą się u jednych dojściem do prawdziwej wirtuozerii, u innych zaś zatrzymują na etapie solidnego rzemieślnictwa. W fortepianie akustycznym wpływ na dźwięk ma też siła naciśnięcia przycisku. Pamiętajmy jednak, że instrument akustyczny wymaga strojenia, jest ciężki i mało mobilny oraz drogi.
 
Pianino cyfrowe Casio

Pianina cyfrowe – w jakich aspektach mogą odwzorowywać fortepiany?

Nowoczesne pianina cyfrowe mogą odwzorowywać dźwięki fortepianów akustycznych. Niektóre instrumenty mają możliwość odwzorowania od kilku do kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu różnych brzmień fortepianowych – od fortepianu koncertowego, przez kameralny instrument gabinetowy po wybrany model np. z lat trzydziestych. W dobrym pianinie cyfrowym klawiatura ma taką samą liczbę klawiszy jak klawiatura w instrumencie akustycznym (88). Modele o mniejszej klawiaturze przeznaczone są dla zawodowych muzyków estradowych lub do studia.
Gra na pianinie cyfrowym

 

Pianina cyfrowe – przewaga nad fortepianami akustycznymi

Choć dla konesera przewaga fortepianu akustycznego nad cyfrowym jest bezdyskusyjna, dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z muzyką i zamierza się uczyć, pianino elektroniczne ma znacząca przewagę. Wśród zalet piania cyfrowego należy wspomnieć takie jak:
  • Pianina cyfrowego nie musimy stroić, możemy je za to w swobodny sposób dostrajać np.: do innego instrumentu,
  • Możliwość transpozycji, która polega na tym że możemy zagrać utwór w dowolnej tonacji korzystając z najłatwiejszego wyuczonego układu,
  • Możliwość podłączenia do niego słuchawek, co może okazać się niezastąpione szczególnie w przypadku pilnych uczniów i ich codziennych ćwiczeń a także osób, które mieszkają w bloku i mogą dzięki słuchawkom swobodnie o każdej porze dnia i nocy usiąść do instrumentu,
  • Możliwość podłączenia do komputera i używania pianina wraz z programami edukacyjnymi lub do produkcji muzycznej,
  • Niektóre modele pianin cyfrowych są wyposażone w specjalne brzmienia uprzestrzenniające (3D), dzięki czemu uzyskujemy zarówno efekt stereofoniczny, jak i trójwymiarowy (dźwięk dochodzi do nas ze wszystkich stron),
  • Mniejsza wrażliwość na warunki przechowywania, łatwość transportu i możliwość regulacji głośności.
Nowoczesne pianina cyfrowe są wyposażone w wiele funkcji, ułatwiających grę na instrumencie, zwłaszcza początkującym pianistom. Rozbudowany automatyczny akompaniament i możliwość podłączenia słuchawek, dają możliwość ćwiczenia nawet nocą, bo nie przeszkadza się reszcie domowników.
Poza wszystkimi walorami technicznymi, pianina elektroniczne mogą być po prostu piękne. Wysokiej jakości klawiatura z nowoczesnych materiałów gwarantuje luksusowy wygląd i takie same wrażenia dotykowe jak prawdziwy heban i kość słoniowa w klawiszach fortepianu akustycznego, a delikatnie chropowata tekstura zapobiega ześlizgiwaniu się palców podczas długiej gry.
Pianino elektroniczne

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU