Aktualności

Czy pianina cyfrowe wpływają na technikę gry?

Nie wszyscy pianiści mogą sobie pozwolić na ćwiczenie gry na fortepianie czy klasycznym pianinie w domu, a dotyczy to nie tylko początkujących, ale też doświadczonych muzyków. Na przeszkodzie stoją często warunki mieszkaniowe, niechętni sąsiedzi lub domownicy oraz – oczywiście – ograniczenia finansowe. Uczniowie podchodzący profesjonalnie do nauki gry na instrumentach klawiszowych, mogą mieć obawy, że trenowanie na pianinach cyfrowych nie tylko nie rozwinie ich umiejętności, ale wręcz je osłabi. Czy tak jest naprawdę?

 

Na technikę gry na instrumentach klawiszowych składa się zdolność pianisty do sprostania technicznym wymogom kompozycji oraz kontrolowania instrumentu w takim stopniu, aby osiągnąć zamierzony efekt ekspresji. Istnieją dwa główne obszary, które decydują o tym, w jaki sposób pianista wykorzystuje lub rozwija swoją technikę. Pierwszy ma związek z działaniem pianina – z tym, w jaki sposób klawisze i mechanizm młoteczkowy są odczuwane pod palcami grającego. Drugi to kwestia dźwięku generowanego przez instrument wskutek gry pianisty. W zależności od poziomu jego umiejętności – początkowego lub zaawansowanego – te dwa obszary będą mieć różne znaczenie.

 

 

To, czy będziemy mogli bazować na opanowanej już technice grania, czy też konieczne będzie rozwijanie jej od nowa zależy od rodzaju instrumentu, na którym gramy, od stylu wykonywanej muzyki i od poziomu naszych umiejętności. Większość ludzi rozpoczynając swoją przygodę z muzyką wybiera stosunkowo niedrogi sprzęt i zmienia go na lepszy wraz z wyższym poziomem zdolności i muzykalności. Profesjonalne instrumenty klawiszowe (odkładając na bok keyboardy ze względu na niewyważone klawisze) dzielą się na dwie kategorie i wyodrębniane w ich ramach dalsze podkategorie.  Są to:

 

  1. Instrumenty klawiszowe strunowe:
  • Pianina
  • Fortepiany
  1. Instrumenty klawiszowe bez strun:
  • Pianina sceniczne
  • Pianina cyfrowe
  • Cyfrowe pianina hybrydowe

 

Przewagą pianin cyfrowych jest kompaktowość i mobilność, a także ich niewygórowana cena, która jednocześnie nie wpływa na jakość instrumentu. Jednym z najlepszych na rynku pianin hybrydowych godnych polecenia jest CASIO Celviano Grand Hybrid. Współpraca CASIO z C. Bechstein nad tym modelem oznacza, że powstał on na bazie światowej klasy doświadczenia w dziedzinie produkcji klasycznych fortepianów. Celem hybrydowych fortepianów jest połączenie działania akustycznego pianina z wszystkim tym, czego zwykle oczekuje się od pianina cyfrowego. Niewielki rozmiar instrumentu, który zachowuje wrażenie autentyczności pod palcami grającego czyni z niego idealne narzędzie do ćwiczeń.

 

A zatem obawa o to, że cyfrowe instrumenty nie polepszą, a nawet wypaczą nasze umiejętności pianistyczne jest nieuzasadniona. Możemy być pewni, że ćwicząc na instrumencie takim jak CASIO Celviano Grand Hybrid będziemy doskonalić swoją technikę, przy zachowaniu wrażenia gry na klasycznym fortepianie akustycznym.

 

Źródło:

https://music.casio.co.uk/blog/will-practising-on-a-digital-piano-damage-your-piano-technique

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU