Marzysz o tym, by sprawnie poruszać się w świecie muzyki i odgrywać popularne melodie muzyki klasycznej i współczesnej? W każdym wieku i w każdej sytuacji możesz rozpocząć naukę gry na instrumencie.
Keyboard to doskonały instrument do nauki gry, komponowania i koncertowania. Rozbudowana o ciekawe brzmienia klawiatura elektrycznego instrumentu pozwala na zastąpienie nawet całego zespołu. Nauczysz się na nim grać samodzielnie albo z nauczycielem. Możesz też zachęcić do nauki gry na keyboardzie swoje dzieci.
Jak wygląda nauka gry na keyboardzie?
Nauka na keyboardzie powinna zaczynać się od poznania budowy instrumentu. Pozwala to lepiej zrozumieć jego sposób działania i umożliwia świadomą grę.
Keyboard jest doskonałym instrumentem klawiszowym do nauki gry. Jest znacznie tańszy, lżejszy i mniejszy niż klasyczne pianino. Zapewnia różnorodność brzmień, a w rozbudowanej wersji może mieć także opcję nauki gry z pomocą podświetlanych klawiszy czy wyświetlanych na ekranie LED podpowiedzi.
Podstawowy keyboard ma 61 klawiszy, które pracują na mechanizmie odmiennym od tych stosowanych w pianinie. Nie ma natomiast dodatkowych pedałów, dzięki czemu osoba ucząca się gry, musi skupić się wyłącznie na pracy rąk.
Trzeba jednak pamiętać, że keyboard nie zastąpi pianina czy fortepianu. Jeśli planujesz grę na klasycznym pianinie, lepiej zacząć naukę od pianina cyfrowego, które jest wzorowane na pianinie akustycznym.
Keyboardy to inne instrumenty. Mają między innymi wbudowany moduł dźwiękowy, który oddaje brzmienia różnych instrumentów. Mogą więc brzmieć jak pianino, a mogą także zastąpić mini orkiestrę.
Nauce gry na keyboardzie sprzyja determinacja i motywacja. Ważne są także regularne ćwiczenia. Potrzebna jest systematyczność i ćwiczenia przynajmniej 1-2 razy w tygodniu po 30 minut. Nie należy poddawać się przy początkowych trudnościach.
Opanowanie gry na poziomie podstawowym zajmuje średnio 6 miesięcy. To wtedy instrumentalista jest już w stanie określić, czy gra przynosi mu przyjemność i czy chce kontynuować lekcje gry na instrumencie.
Podstawowe kroki w nauce gry na keyboardzie:
- Poznanie budowy keyboardu, dzięki czemu instrumentalista wie, jak działa i gra świadomie.
- Nauka nut — opanowanie ich rozkładu na pięciolinii i klawiaturze.
- Prawidłowe ułożenie i koordynacja rąk — najpierw ćwiczenia ręką dominującą, później drugą, a następnie granie na dwie ręce.
- Wypracowanie prawidłowej postawy ciała podczas gry.
- Poznanie skali i akordów niezbędnych do grania pierwszych melodii.
Dowiedz się również:
Jak wybrać keyboard dla początkujących do nauki gry?
Jaki wybrać keyboard do 1000 zł?
Gra na keyboardzie dla początkujących — co jest najważniejsze?
Już wspominaliśmy, że niezwykle ważne w nauce gry na keyboardzie jest samozaparcie, które prowadzi do regularnych ćwiczeń – samodzielnych lub pod okiem nauczyciela. Nastawienie do nauki jest lepsze, jeśli na początku przyszły instrumentalista nie stawia przed sobą wygórowanych wymagań.
Warto zaczynać od prostych utworów, łatwych melodii granych jedną ręką, dzięki czemu zaczyna się pracę nad koordynacją. Perfekcyjne opanowanie prostego utworu motywuje do poznawania kolejnych i trenowania, aż będą odgrywane w pełni poprawnie.
Potem można przejść do kontrolowania techniki gry, pracy nad układem obu dłoni, koordynacją oraz płynnością gry. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w słuchawki, dzięki czemu domownicy i sąsiedzi nie będą mieć za złe długich ćwiczeń. Warto też skorzystać z pomocy nauczyciela, materiałów edukacyjnych, aplikacji do nauki gry i filmów instruktażowych.
Trzeba pamiętać, że nauka gry na keyboardzie, jak i na każdym innym instrumencie, wymaga czasu, a początkowe trudności nie powinny zniechęcać. Każdy bowiem może nauczyć się gry na keyboardzie. Nie trzeba do tego talentu ani słuchu muzycznego na poziomie mistrzowskim.
Poznaj aplikację do nauki gry Casio Chordana Play: https://casiomusic.pl/casio-chordana-play/
Skorzystaj z centrum filmów instruktażowych: https://casiomusic.pl/centrum-filmow/
Jak wybrać najlepszy keyboard dla początkujących?
Trzeba liczyć się z tym, że keyboard dostosowany do nauki będzie droższy niż zabawka oferowana przez sklepy niespecjalistyczne. Jeśli poważnie myślisz o nauce gry na instrumencie, zainwestuj w keyboard opracowany przez renomowanego producenta i oferującego bardzo różnorodne klawisze.
Często w opisach produktów znajdziesz informację o tym, czy keyboard nadaje się dla osób początkujących. Taki instrument może mieć dodatkowe, ciekawe funkcje.
Jeśli nie masz doświadczenia i nie masz pewności, że gra na keyboardzie, komponowanie i koncertowanie faktycznie jest dla Ciebie, nie musisz inwestować w najdroższy sprzęt dla specjalistów. Kupisz go, gdy przyjdzie na to czas.
Kup jednak keyboard z klawiaturą dynamiczną, która doskonale rejestruje siłę uderzenia i grając, można zmieniać barwę dźwięku oraz jego głośność, czyli grać ekspresyjnie. Taka klawiatura powinna mieć przynajmniej 61 pełnowymiarowych klawiszy, co ułatwia granie obiema rękami.
Dźwięk keyboardu powinien być przyjemny dla ucha, mieć dużą polifonię oraz różnorodne barwy, możliwość wgrywania dźwięków i intuicyjną obsługę.
Możliwość kształtowania dźwięków, zmiany aranżacji, włączenie efektów takich jak pogłos, chór czy łączenia barw pozwalają na grę na przyzwoitym poziomie, nawet osobie z doświadczeniem.