Zarówno początkujący, jak i doświadczony muzyk może mieć poważne wątpliwości podczas zakupu pianina cyfrowego. Elektroniczny instrument oferowany jest w wielu wersjach, od bardzo ekonomicznych, zadowalających dzieci czy młodzież, po rozbudowane, profesjonalne urządzenia, które wymagają znacznej inwestycji. Warto więc zawsze dokładnie przemyśleć swój wybór i z listą plusów i minusów każdego modelu pianina wybrać to optymalne i zachwycające brzmieniem.
1. Jakość brzmienia pianina cyfrowego
Przyjemność grania w ogromnej mierze zależy od tego, jakie brzmienie ma instrument. W przypadku pianin cyfrowych zależy ono od jakości wgranych sampli oraz zastosowanych głośników i wzmacniaczy dźwięku. Podczas grania na dobrym pianinie cyfrowym można wygenerować dźwięki klawesynu, organów, instrumentów smyczkowych oraz elektrycznych. Pianino elektryczne może nawet odwzorować brzmienie koncertowego fortepianu. To umożliwia nie tylko naukę gry i ćwiczenia, czy prowadzenie lekcji muzycznych z dziećmi, ale także pozwala na koncertowanie, komponowanie i wirtuozerskie popisy.
Pianino cyfrowe może oferować nawet 700 różnych brzmień i polifonię. Instrument zapewnia różne efekty cyfrowe: pogłos, chorus, automatyczny harmonizer i Arpeggiator oraz różne rytmy i automatyczne akompaniamenty. Jeden muzyk może grać niczym mała orkiestra.
2. Złącza, w które wyposażone jest pianino cyfrowe
Pianino cyfrowe powinno być wyposażone w liczne złącza umożliwiające podpięcie innych elektronicznych urządzeń. Przydatny jest port słuchawkowy. Dzięki niemu można podłączyć wybrane słuchawki i grać, nie przeszkadzając domownikom albo sąsiadom. Podłączenie słuchawek jest funkcją cenioną także przez osoby grające w nocy i bardzo często. Słuchawki dodatkowo wygłuszają dźwięki z zewnątrz, muzyk może więc skupić się na grze. Godnym uwagi jest także port USB. Można pod niego podłączyć komputer albo dysk zewnętrzny bez instalowania sterowników. Pozwala to na zapisywanie utworów muzycznych w pamięci zewnętrznych urządzeń.
3. Pianino przenośne czy stacjonarne?
Klasyczne pianino zawsze będzie instrumentem dużym, ciężkim, trudnym do przenoszenia i przewożenia. Niemożliwe jest zejście z nim po schodach bez pomocy. Tymczasem pianina cyfrowe dostępne są w wersji stacjonarnej albo przenośnej. Urządzenia przenośne są tańsze, ale to stacjonarne bardziej przypominają prawdziwe pianino, chociaż wciąż nie zajmują wiele miejsca. Są osadzone na efektownym, eleganckim stelażu i mogą być ozdobą pokoju, sali szkolnej i koncertowej.
Instrument stacjonarny użytkowany jest w jednym miejscu. Zastępuje klasyczne pianino podczas nauki gry i umożliwia koncertowanie w rodzinnym gronie. W przeciwieństwie jednak do pianina klasycznego jest mniejszy, lżejszy i nie wymaga strojenia ani konserwacji. Łatwiej więc go przesuwać i nie sprawia dużych problemów przy przeprowadzce bądź remoncie pomieszczenia.
Pianina cyfrowe przenośne najczęściej wybierane są przez muzyków koncertujących i uczących się gry poza domem. Można je zabrać do szkoły muzycznej, na zajęcia, na koncert, wyjazd ze znajomymi. Są bardzo lekkie pomimo pełnowymiarowej klawiatury i nie różnią się od stacjonarnych pianin funkcjami. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego futerału, by móc, bez obaw o ich zniszczenie przewozić je w samochodzie albo komunikacją miejską. Mobilne pianino cyfrowe waży około 10 kg.
4. Jakość klawiatury pianina
Cyfrowe pianina najczęściej posiadają 88 klawiszy. Instrumenty, które mają ich mniej, przeznaczone są do studia nagraniowego i dla zawodowych muzyków. Pełnowymiarowa klawiatura składa się z czterech stref klawiszy różniących się wagą. Klawisze od strony prawej chodzą lżej, a basowe ciężej, tak samo, jak w instrumentach klasycznych.
Klawiatura cyfrowego pianina może być wykonana z drewna, tak by klawisze imitowały te z klasycznych instrumentów. Często są też robione z bardzo odpornego, eleganckiego tworzywa. Wszystko zależy od wybranej serii instrumentów i indywidualnych upodobań muzyka. Klawisze drewniane i te z tworzywa powinny reagować na najmniejszy ruch instrumentalisty, by oddać dynamikę jego gry i ekspresję. W dynamicznej klawiaturze dźwięki są dokładnie takie, jakich oczekuje muzyk. Kiedy gra lekko, pianino wydaje wyciszone dźwięki, a kiedy z dużą siłą uderzy w klawisz, dźwięk będzie mocny i głośny. W wielu modelach można ustawić czułość klawiatury, dopasowując ją do indywidualnych wymagań muzyka. Taka funkcja pozwala na perfekcyjne odgrywanie kompozycji klasycznych.
5. Pianino cyfrowe z bateriami
Walorem mobilnego pianina cyfrowego jest możliwość grania bez podłączenia go do sieci elektrycznej. Wystarczy umieścić w urządzeniu odpowiednie baterie lub akumulatory. Warunkiem jest jednak, by nie były to akumulatory niklowe. Jeśli instrumentalista wie, że będzie grać w miejscu, w którym nie można podłączyć zasilania, wystarczy, że otworzy pokrywę baterii na spodzie instrumentu i włoży baterie lub akumulatory. Instrument wskazuje poziom naładowania baterii, a przy zbyt niskim automatycznie wyłącza zasilanie pianina. Trzeba pamiętać podczas koncertów czy nagrywania utworów o zapasowych bateriach do pianina.
Dlaczego warto wybrać pianina cyfrowe Casio Music?
Casio Music tworzy swoje instrumenty od ponad 40 lat, stając się inspiracją dla muzyków. Wykorzystanie elektroniki modne jest od czterech dekad wśród muzyków klasycznych, jak i rockowych, a utwory wykonywane na instrumentach klawiszowych podłączonych do prądu zawojowały niejedną listę przebojów. Pianino cyfrowe Casio Music to zawsze kwintesencja wysokiej jakości wykonania, doskonałego brzmienia i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które gwarantują przyjemność z grania. Casio Music projektuje pianina elektroniczne, które perfekcyjnie oddają dźwięki instrumentów orkiestrowych i znanych z utworów muzyki popularnej. Instrumenty Casio dostępne są w wielu wersjach: dla początkujących i amatorów, dla zawodowych muzyków koncertujących i komponujących, dla zwolenników grania w domowym zaciszu i na scenach plenerowych.