Jak wybrać pierwszy keyboard do nauki gry?

Keyboard do grania

Czy keyboard jest właśnie tym instrumentem, który spełni oczekiwania początkującego – małego lub dorosłego – muzyka?

 

Keyboard na pierwszy rzut oka przypomina pianino cyfrowe. Klawiatura keyboardowa różni się jednak od klawiatury fortepianowej zarówno pod względem pracy mechanizmu, jak i pod względem skali. Moduł dźwiękowy keyboardu jest projektowany z myślą o wydobyciu różnorodnych, ale z góry zaprogramowanych brzmień z instrumentu. Głównym zadaniem keyboardu jest możliwość zastąpienia całego zespołu muzyków, przez jednego muzyka grającego na keyboardzie, posługującego się specyficzną dla tego instrumentu techniką gry.

 

Jeżeli pragnieniem osoby rozważającej zakup instrumentu, jest gra na pianinie lub fortepianie, najlepszym wyjściem będzie pianino cyfrowe, wyposażone w pełną, młoteczkową klawiaturę. Więcej informacji na temat pianin cyfrowych można przeczytać tutaj:

Jakie pianino dla początkujących?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pianina cyfrowego?

 

Keyboard natomiast, jest doskonały dla osób chcących przyjemnie spędzić czas, samodzielnie wykonując ulubione utwory muzyczne. Technika grania na keyboardzie przeważnie polega na wykonywaniu głównej melodii prawą ręką i określaniu funkcji harmonicznej za pomocą lewej ręki. W praktyce polega to na graniu ręką prawą oraz naciskaniu pojedynczych klawiszy lub akordów lewą ręką, zazwyczaj w obrębie jednej oktawy.

 

Warto wybrać instrument wyposażony w klawiaturę dynamiczną – taką, która rejestruje siłę uderzenia, wpływając na głośność i barwę dźwięku, czyli dynamikę wykonania. Daje to większe możliwości ekspresji i wierniejsze odwzorowanie np. utworów jazzowych lub rockowych. Kształtuje także nawyk kontrolowania siły uderzenia, co jest korzystne, ponieważ po podjęciu nauki może się okazać, że zmienią się nasze preferencje muzyczne i wówczas nieco łatwiej będzie zmienić instrument na pianino.

 

Kupując keyboard, najlepiej od razu zaopatrzyć się w instrument z klawiaturą o pełnowymiarowych klawiszach, w liczbie co najmniej 61 sztuk. Wskazane, by była ona dynamiczna (reagująca na siłę uderzenia – patrz komentarz powyżej). Warto zaopatrzyć się w instrument z możliwie dużą polifonią, przyjemnie brzmiący.

 

Główne elementy keyboardu, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

  • Klawiatura – należy sprawdzić, czy funkcjonuje prawidłowo, czy klawisze się nie zacinają i czy nie są zbyt głośne.
  • Wyświetlacz – w nowoczesnych keyboardach jest to nieduży ekran umieszczony w górnej części obudowy. Jego jakość, przekątna i wyświetlane kolory nie mają takiego znaczenia dla użytkowników, bowiem wyświetlane są na nim jedynie pewne ustawienia keyboardu. Warto zaznaczyć, iż im bardziej zaawansowany keyboard wybieramy, tym bardziej czytelne powinny być jego funkcje na wyświetlaczu.
  • Sekwencer – jest to urządzenie lub software wbudowany do keyboardu, sterujące urządzeniem MIDI, które zapamiętuje sekwencję dźwięków i umożliwia wielokrotne jej odtwarzanie. Przykładem może służyć funkcja odgrywania akompaniamentu. Przy jego wykorzystaniu użytkownik jest w stanie część muzyki, która zwykle tworzy tło oraz rytm, powierzyć sekwencerom. Przez to może skupić się wyłącznie na własnoręcznym graniu zasadniczej linii melodycznej.
  • Moduł dostępu do pamięci masowej – kupując keyboard warto sprawdzić, jakie złącza, porty i napędy on posiada. Powinien mieć dysk twardy o sporej pojemności, na którym można zapisywać tworzoną muzykę; port USB służący do podłączenia pamięci masowej.
  • Generator dźwięku, czyli moduł dźwiękowy.
  • Akumulator – trzeba sprawdzić, jak długo keyboard może pracować z wykorzystaniem jedynie zasilania akumulatorowego i wybrać dla siebie optymalny model.

 

Marka CASIO proponuje szeroki wybór keyboardów. Poniżej przedstawiamy najbardziej innowacyjne pod względem brzmienia oraz ilości zaawansowanych funkcji, które sprawią, że muzyczne chwile dadzą początkującemu muzykowi wiele różnych możliwości do rozwoju własnego talentu.

 

CASIO CT-X700 i CT-X800 to idealne modele dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych, które chcą posiadać wielofunkcyjny instrument cyfrowy i rozwijać na nim swoje muzyczne umiejętności. Dzięki modułowi AiX Sound Source, gitary zyskują ulepszone brzmienia, fortepiany i pianina elektroniczne mają więcej dynamiki, a w instrumentach smyczkowych słychać głębszą i bogatszą barwę dźwięku. Głośniki Full Force Sound o zwiększonej mocy charakteryzują się lepszym niż kiedykolwiek dotąd odtworzeniem barw instrumentu. Funkcja Tap Tempo w intuicyjny i łatwy sposób pozwala na ustawienie własnego tempa, a zsynchronizowane zakończenie pozwala skończyć utwór w dokładnie określonym momencie. Przycisk wstrzymania zapisu umożliwia płynne pauzowanie i wznawianie procesu, dając czas na przemyślenie kolejnych kompozycji. Instrument posiada też zaawansowane protokoły MIDI, pozwalające na podłączenie go poprzez port USB do cyfrowej stacji roboczej (Digital Audio Workstation) Ableton Live, Logic Pro i wielu innych. Ponadto, model CASIO CT-X800 posiada dodatkowe wejście USB na pendrive oraz pokrętło Pitch Bend, służące do podnoszenia lub obniżania tonów podczas grania półdźwięków.

CASIO CT-X700

CASIO CT-X800

 

Kolejnym hitem wśród keyboardów CASIO są udoskonalone modele z serii CTK (CTK-2500 i CTK-3500), bazujące na sprawdzonych rozwiązaniach swojego poprzednika CTK-3200 – najlepiej sprzedającego się modelu na rynku keyboardów. Wprowadzają one także kolejne udoskonalenia, ponownie wyprzedzając konkurencję o krok. Dynamiczna klawiatura, oddająca każdy szczegół naszej gry, 400 brzmień i 100 rytmów pozwala na wszechstronną grę w każdym stylu. 50 nowych rytmów dance pozwalają na jeszcze większą ekspresję dzięki nowej metodzie sterowania podkładem, która pozwala na szybkie modyfikowanie rytmu w trakcie gry. Rozbudowane funkcje edukacyjne, takie jak lekcje krok po kroku, system ocen oraz nowa aplikacja Chordana Play sprawiają, że jest to doskonały instrument do rozpoczęcia swojej przygody z instrumentem bez względu na wiek.

CASIO CTK-2500

CASIO CTK-3500

SZANOWNY UŻYTKOWNIKU,
SZANOWNA UŻYTKOWNICZKO

Używamy plików cookie w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych, w tym aby analizować ruch w tej witrynie, optymalizować jej działanie oraz zapamiętywać Twoje preferencje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PRZEJDŹ DO SERWISU